Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.
Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му.
Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война.
/ВСР
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Великотърновски занаятчии представят творби, създадени извън ателиетата и дюкяните, в изложба, организирана в пространството за култура „ТаМ“.
Идеята за експозицията „Отражение: художествени занаяти в градска среда“ е на Сдружение „Самоводска чаршия”, финансирането е от Национален фонд „Култура“ и е на стойност 14 хиляди лева. Мястото, в което творбите ще бъдат показани, е клуб „ТаМ“, каза Красимир Сивов, председател на Сдружение „Самоводска чаршия“. Той е майстор-кожар, опазващ занаята в един от дюкяните на Самоводската чаршия във Велико Търново.
В началото на годината Сивов, заедно със свои съмишленици от съседните ателиета, решават да излязат от зоната си на комфорт и да представят спецификата на занаятите си в различни открити публични пространства - сред природата, в съседни населени мес
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя
Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.
Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.
Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.
При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.
Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен
Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“.
По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.
„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.
Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.
Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.
Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна.
За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той.
Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.
В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени
Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв".
Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив.
Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К